Když vlastníte zlatou kreditku a jste zvyklí obědvat se šéfem své banky, je vám to v podstatě jedno. Vaše úvěrové portfolio má v bance na starosti konkrétní člověk, který vám jednou za čas zavolá s informacemi, jak na tom jste. Pojďme se ale bavit o našich běžných úvěrových starostech, o starostech obyčejných lidí. Při výběru a zřízení osobní půjčky máme na výběr dvě možnosti: online, nebo osobně. Která je lepší, výhodnější, pohodlnější? Nuže, jak pro koho…dost těžko se porovnává neporovnatelné, ale budiž. Čtěte snad i to, co jste ani netušili.
Ne každý má impozantní bankovní budovu…
…jako je ta historická, funkcionalistická budova České národní banky v centru Prahy, poblíž secesního Obecního domu. Ne každý poskytovatel finančních úvěrových služeb má „kamenné“ sídlo s prostory pro schůzky se zákazníky. Ne každý má budovu s bytelným trezorem v podzemí a hustou sítí poboček, jak je zvykem u největších tradičních bank.
Na našem finančním trhu působí také online banky a pochopitelně online nebankovní instituce. Takže v některých případech ani není možné sjednat si půjčku osobně na pobočce. Je to dobře, nebo špatně? Z pohledu tradičních bank asi nic moc, moderní online konkurence je totiž u mnoha produktů zákonitě levnější. Z pohledu zákazníka bezva, je z čeho vybírat.
Definujme
Osobní půjčka – neboli osobní úvěr – poskytuje věřitel osobě, která není podnikatelem, zpravidla jde o spotřebitelský úvěr.
Úvěr – smluvní vztah mezi věřitelem a dlužníkem, ve kterém na požádání dlužníka věřitel poskytne v jeho prospěch peněžní prostředky, které se dlužník zavazuje vrátit i s úroky.
Spotřebitelský úvěr – neboli úvěr na spotřebu – je poskytován domácnostem pro osobní účely na spotřebu zboží a služeb.
Online půjčka – půjčka sjednaná a realizovaná online, bez fyzické osobní návštěvy pobočky banky nebo nebankovky.
Bankovní půjčka – laické pojmenování půjčky nebo úvěru, kde je věřitelem banka.
Banka – společnost oprávněna na základě bankovní licence přijímat depozita – vklady – a poskytovat finanční a platební služby. Její základní činností je shromažďování dočasně volných peněžních prostředků a jejich poskytování formou úvěru.
Nebankovní půjčka – laické pojmenování půjčky nebo úvěru od subjektu, který není bankou, má však od České národní banky oprávnění poskytovat spotřebitelský úvěr.
Nebankovní poskytovatel spotřebitelského úvěru – lidově nebankovka – je právnická osoba oprávněna Českou národní bankou poskytovat spotřebitelský úvěr, a to bez bankovní licence, a tudíž bez nutnosti plnit přísná pravidla bankovní regulace.
Srovnávejme
Nejjednodušším, férovým a pohodlným řešením je srovnání nabídek úvěrů online. Kvalitní srovnávač vám kromě srovnání poskytne i dostatek dalších objektivních informací důležitých při efektivním výběru toho správného úvěru. Základní sumarizační porovnání výhod a nevýhod půjček sjednaných online a osobně může vypadat takhle:
ONLINE | OSOBNĚ | |
VÝHODY |
|
|
NEVÝHODY |
|
|
Nutno podotknout, že nejde o porovnání pro a proti bankovních a nebankovních půjček. I v bankách lze sjednat y úvěry online. A naopak, v některých nebankovkách můžete svou žádost probrat osobně na pobočce. Je jich ale minimum.
Online úvěr = nebankovka?
Tahle zaužívaná rovnice již naprosto neplatí. Je reálný fakt, že i na našem finančním úvěrovém trhu působí banky fungující striktně online. Proto se klasické bankovní domy musely trendu přizpůsobit. Výsledkem je možnost sjednat online i bankovní úvěry, navíc levněji než při osobním sjednání totožného úvěru na pobočce.
Jsou online půjčky bezpečné?
Pokud úvěry nesjednáváte na darknetu nebo na lichvářském intranetu, tak by bezpečné být měly. I nad subjekty poskytujícími úvěry v České republice bdí Česká národní banka, v EU Evropská centrální banka. To by mělo eliminovat podvodníky. Co se kyberbezpečnosti týče, bankovní i nebankovní poskytovatelé musí splňovat bezpečnostní standardy.
Ty se samozřejmě týkají prioritně bezpečnosti dat a údajů, ale i vašich financí. Klíčové je ale i zabezpečení zařízení, s pomocí kterých řešíte finance elektronicky. Česká bankovní asociace (ČBA) kromě pravidelného měření finanční gramotnosti s výsledkem „průměrná”, měří i Index Kyberbezpečnosti. Tady jsou Češky a Češi také průměrní…
… ČBA realizuje vzdělávací kampaň ohledně kyberbezpečnosti, kterou nazvala “#nePINdej!”? Její součástí je i možnost udělat si tzv. Kybertest. Vyzkoušíte si, zda jím projdete?
Tak tedy online, nebo osobně?
Potěšitelné je to, že máme z čeho vybírat a umíme i s pomocí online srovnávačů vybírat objektivně a výhodně právě online. Jestli úvěr sjednáte v bačkorách při pití své kávy doma nebo na kávě na nejbližší pobočce, je jenom na vás. Tam i tam je to jiný kafe.
Jestli potřebujete rychlé peníze do výplaty, online to sjednáte během pár kliků. Nebo ve své bance kupříkladu prostřednictvím kontokorentu. Bez toho, abyste museli vyrazit na nejbližší pobočku.
V případě řešení úvěru s pár set tisícovou jistinou už není doporučení tak jednoznačné. Někomu může víc vyhovovat online vyřízení v anonymitě a pohodlí domova, někomu naopak návštěva pobočky a osobní konzultace s bankéřem. Oba způsoby mají svá pro i proti a oba jsou ve své podstatě určeny pro odlišné typy klientů.
Ale ať patříte ke kterékoliv skupině, vždy byste s výběrem půjčky měli začít v online srovnávači. Proč? Na jednom místě si porovnáte nabídku úvěrů napříč trhem, bez nutnosti obíhat pobočky nebo přeskakovat mezi stránkami poskytovatelů.